Wiosną z uwagi na intensywny wzrost roślin, należy dostarczyć roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych. Znajomość zasobności gleby, zbilansowanie oraz obfitość substancji odżywczych decyduje o prawidłowym wzroście roślin, zwiększa ich odporność i jakość plonu. Wśród podstawowych składników odżywczych obecnych w kompleksowym nawozie wieloskładnikowym, znajdują się: azot, fosfor i potas. Nawozy wiosną można stosować przedwegetacyjnie i pogłównie, czyli pierwsza dawka nawozu podawana jest przed siewem, aby zapewnić roślinom odpowiedni dostęp do składników odżywczych na start, a druga w trakcie wzrostu, by uzupełnić zużyte przez roślinę składniki.
Popularnym i cenionym przez profesjonalistów nawozem wieloskładnikowym jest Bialfoska NPK 8-20-30+3S, która posiada wszechstronne zastosowanie i wysoką skuteczność. Najwyższą efektywność uzyskuje się stosując nawóz przedsiewnie mieszając go z glebą na głębokość 10-15 cm. Nawóz może być również stosowany pogłównie wiosną, gdy wystąpi taka konieczność. W przedsiewnej dawce nawozu można w pełni pokryć potrzeby roślin w stosunku do fosforu i potasu, natomiast azot dostarczany jest tylko w ilości niezbędnej do początkowego wzrostu. Pozostałą część tego składnika należy uzupełnić w nawożeniu pogłównym.
Składniki odżywcze dostarczone roślinom jesienią, nie tylko pozwolą wzmocnić się przed kolejnym sezonem, ale też pomogą im przetrwać zimę. Aby jednak dobrze spełniły swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane. Stosowane jesienią nawozy nie powinny zawierać w swoim składzie azotu lub posiadać go w niewielkiej ilości.
Stosowanie jesienią nawozu wieloskładnikowego Bialfoska NPK8-20-30+3S przynosi następujące korzyści: uodparnia rośliny na zimowe warunki stresowe związane z niskimi temperaturami i suszą fizjologiczną. Dzięki czemu rośliny łagodnie przechodzą w stan uśpienia. Bialfoska NPK8-20-30+3S idealnie nadaje się pod jesienne zasiewy. Jej skład zaspokaja zapotrzebowania pokarmowe roślin w azot, fosfor i potas, które są łatwo przyswajalne. Siarka w łatwo przyswajalnej formie sprzyja rozbudowie korzeni i przygotowuje rośliny na wiosenne pobieranie azotu.
Dokonując wyboru nawozu, powinniśmy przede wszystkim kierować się zasobnością gleby w składniki pokarmowe. Wielkość dawek nawozowych, które chcemy zaaplikować należy dostosować do zasobności gleby w składniki pokarmowe. Dzięki temu obniżymy nasze nakłady na zakup nawozów, z jednej strony, z drugiej zaś uzyskamy wyższe i jakościowo lepsze plony.